Székely Géza grafikus - Kolozsvár - felkészítő tanár
Székely Géza grafikus -Kolozsvár
SZÉKELY Géza
1958. február 3-án született a háromszéki Alsócsernátonban. Képzőművészeti hajlamainak felfedezője édesapja, aki Kosztándi Jenő kézdivásárhelyi festőművész figyelmébe ajánlotta. Eképpen került első mestere, benne bagolyvárszerű benyomást keltő, titokzatosnak tűnő műtermébe, ahol - értékrend szempontjából - az európai jelentőségű Matisse-Teutsch János jelentette a példaképet. Aztán következett a Marosvásárhelyi Képzőművészeti Líceum (1973-1977), amelynek alkotói légkörét olyan művésztanár egyéniségek határozták meg, mint Nagy Pál, Hunyadi László, Bordi Géza vagy Molnár Dénes. Tanulmányait a későbbiekben a Kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Egyetemen folytatta, ahol évfolyamvezető tanára Feszt László grafikusművész. Miután államvizsgázott az egyetem grafika szakán (1985), feleségével, Székely Katalin (írói neve: Cseh Katalin) magyar szakos tanárral, évekig a Kézdivásárhely melletti Torján tanítottak, ahol népnevelői munkát is folytatva, balladakört szerveztek, így székely és csángó balladákat énekelve és szavalva, a hagyományőrző csoporttal együtt járták a környező falvakat. A diktatúra bukását követő életállomás Kolozsvár (itt születnek gyermekeik, Előd-Antal és Magor-Géza), ahol 1992-től az Apáczai Csere János Líceum rajz- és rajzmódszertanos tanáraként részt vett a kezdetben középiskolai, jelenleg főiskolai, illetve egyetemi szintű óvó- és tanítóképző tagozat nevelőmunkájában. Ezenközben az Apáczai Líceumban képzőművészeti szakkört szervez és irányít Kolozsvár és környéke különböző korcsoportú gyermekei számára. Ezen a nyomvonalon haladva, kezdeményezésére a 2001-es tanévtől, közösségi összefogással az Apáczai Líceumban sikerült létrehozni Közép-Erdély egyetlen, magyar tannyelvű V-VIII. osztályos képzőművészeti tagozatát. Pedagógusi tevékenységéből még említésre méltó, hogy 1993-1997 között a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség Kolozs Megyei Szervezetének alelnöke, majd 1997-2001 között elnöke.
Művészetszervezői munkásságának fontosabb mozzanatai: alapító tagja az Erdélyi Magyar Művészpedagógusok Egyesületének (EMME). A szervezet Kolozs megyei csoportosulásának irányítójaként pedig több kiállítást is szervezett Kolozsváron az Apáczai Galériában és a Reményik Galériában, Szovátán a Teleki Oktatási Központban, Csíkszeredában, a Tordai IKE Galériában és a Besztercei Magyar Ház Kiállítótermében. 2000 májusában kezdeményezésére alakult meg az Apáczai Líceum iskolagalériája, az Apáczai Galéria, ahol a képzőművészeti tagozatos gyermekek kiállításai mellett sor kerül rendszeresen képzőművészek egyéni és csoportos tárlatára is. Alapító tagja a Barabás Miklós Szépművészeti Céhnek, jelenleg pedig tagja a Céh választmányának. Művészeti és művészetpedagógiai írásai jelentek meg az Utunkban, a Krónikában, a Szabadságban, a Közoktatásban és a Magiszter című szakfolyóiratban. A Napsugár és a Szivárvány, Kolozsváron havonta megjelenő gyermeklapok külső munkatársa, több könyv illusztrátora. A Romániai Képzőművészek Szövetségének és a Magyar Képző- és Iparművészek Világszövetségének tagja.
Szakmai elismerései: 1984 - Politikai plakátpályázat, Bukarest, II. díj; 2001 - a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség Díszoklevele; 2001 - Magyar Nemzeti Kulturális Minisztérium Alkotói Ösztöndíja; 2003 - Tordai Petőfi Sándor Közművelődési Egyesület Díszoklevele; 2004 - Makói Nemzetközi Alkotótábor Szakmai Díja; 2004 - Szentendrei Régi Művésztelep Alapítvány Alkotói Ösztöndíja; 2004 - Budapesti V. Kárpát-medencei Gyermekrajz Biennále Különdíja.
Alkotásai megtalálhatók a különböző hazai, magyarországi és külföldi galériák, alapítványok, képtárak és magánszemélyek gyűjteményeiben.
Cím: 40032 Cluj/Kolozsvár. Str. Cişmigiu utca 1/13.